Projekt GNU SQL jest symbolem wolności dla wielu ludzi w przemyśle komputerowym. Oficjalny projekt GNU jest dostępny za darmo z pełną możliwością ingerencji w kod źródłowy

HSQLDBNie wiele osób zna ten silnik baz danych. Wszyscy znamy MySQL PostrageSQL, Ms server czy Oracle ale kto słyszał o HSQLDB? Na pewno niewielu. Panuje moda na MySQL ale przecież nie każdy potrzebuje skomplikowanych baz danych, HSQLDB jest prostsze i łatwiejsze do opanowania, trzymajmy się zasady że to co jest bardziej rozbudowane to jest trudniejsze do nauki. Z powodzenia można Oracle zastąpić prostszymi i do tego funkcjonalnymi rozwiązaniami. Właśnie taka jest baza HSQLDB. rozpowszechniana na podstawie licencji BSD. Jest to relacyjna baza danych która oparta została o język JAVA i XML. Połączenie tych technologii dało dobry rezultat w którego wyniku otrzymaliśmy proste i wydajne narzędzie.foldery i pliki. Pobrany pakiet nie wymaga żadnych czynności instalacyjnych, wystarczy nagrać go na dysk.. Program ten można uruchomić jako serwer lub jako proces aplikacji. Serwer pracuje przy wykorzystaniu silnika wirtualnej maszyny Javy. Nasłuchuje on połączeń z sieci. Z bazą łączymy się za pomocą sterownika JDBC HSQLDB, silnik ten może obsłużyć jednocześnie do dziesięciu baz danych. Wadą rozwiązania jest to że przy każdym uruchomieniu komputera trzeba od nowa wykonywać czynności rozruchowe. 

dvbtTermin ten w skrócie można zrozumieć jako cyfrową telewizję naziemną. Format ten wyprze bez wątpienia stosowany obecnie system nadawania – telewizję analogową.